• EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI
        • EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

        • 07.10.2024
        • W dniach 07.10.2024 – 13.10.2024 r., nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Październik jest miesiącem, w którym od wielu lat Europejskie oraz Polskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej. Celem jest przypomnienie, że wśród nas są także uczniowieo specyficznych trudnościach w uczeniu się. Tegoroczne obchody będą odbywać się pod hasłem: "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją".

           

          W dniu  8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony Dzień Świadomości Dysleksji.

           

          Jest to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, czym jest dysleksja. „Dysleksja jest specyficznym zaburzeniem w uczeniu się o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się trudnościami w adekwatnym i/lub płynnym rozpoznawaniu słów oraz słabymi zdolnościami dekodowania i poprawnego pisania. Trudności te są zazwyczaj wynikiem deficytu fonologicznego aspektu języka, często niewspółmiernego do innych zdolności poznawczych i efektywnych metod nauczania stosowanych w szkole. Wtórnie mogą wystąpić problemy z czytaniem ze zrozumieniem i kontaktem ze słowem pisanym, które mogą ograniczyć rozwój słownictwa i wiedzy ogólnej.”

          Mitem jest zatem przekonanie, że dysleksja dotyka dzieci mniej zdolne od innych. Dysleksja to nie lenistwo, to nie nowa moda! Nawet wśród ludzi sławnych i wybitnych nie brakuje osób z dysleksją. Możemy znaleźć je w świecie nauki, muzyki, kina, malarstwa, polityki, a nawet w literaturze. Przyglądając się biografiom znanych dyslektyków, można wysnuć wniosek, że osiągnęli oni życiowy sukces nie pomimo dysleksji, a dzięki niej. Determinacja, wytrwałość, kreatywność, nieszablonowość – to właśnie cechy, które sprawiają, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, aby wybić się w życiu. A przecież nawet wśród ludzi wybitnych i sławnych nie brakuje tych z dysleksją. Znajdziemy ich w nauce, polityce, kinie, muzyce, malarstwie, a nawet w literaturze.

          Albert Einstein, Walt Disney, Winston Churchill, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Mozart, Adam Mickiewicz, Andy Warhol, Anthony Hopkins, Agatha Christie, John Lennon – ich wszystkich łączy właśnie dysleksja.

          Znakomitą postacią wśród dyslektyków w dziedzinie literatury był Hans Christian Andersen. Najsłynniejszy autor bajek dla dzieci  nigdy nie nauczył się pisać poprawnie. Jego manuskrypty zawierają wiele błędów charakterystycznych dla dyslektyków. Mimo to został twórcą jednych z najpiękniejszy bajek, które zna każdy. Brytyjskie Towarzystwo Dysleksji wskazało, że pisarze, będący dyslektykami, często są bardziej kreatywni i chętniej uciekają się do nowych, odważnych rozwiązań i kierunków. Tom Cruise, będąc dyslektykiem, musiał nauczyć się wizualizacji i tworzenia w umyśle obrazów, by zrozumieć, co czyta. Nie przeszkodziło mu to jednak zostać znakomitym aktorem, rozpoznawanym na całym świecie.

          Przyglądając się biografiom znanych dyslektyków można stwierdzić, że w większości osiągnęli oni swój sukces nie pomimo dysleksji, a właśnie dzięki niej. Kreatywność, determinacja, wytrwałość, nieszablonowość, odwaga, przenikliwość – właśnie to sprawia, że dysleksja często zamiast przekleństwem, może stać się prawdziwym darem. Wystarczy w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele.

          W ramach akcji w naszej szkole  zostały rozwieszone plakaty z informacjami na temat dysleksji oraz fotografie znanych dyslektyków. Plakaty mają na celu uświadomienie uczniom, że mimo początkowych trudności i niepowodzeń szkolnych można osiągnąć sukces w wielu dziedzinach.

           

          Beata Ziętek

      • 63 dni chwały
      • Erasmus+
        • Erasmus+

        • 02.10.2024
        • Zajrzyjcie tutaj:

          https://szkolachylice.edupage.org/a/erasmus?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQzJnN1YnBhZ2U9MSZza2dkeWVhcj0yMDI0

          Jest się czym pochwalić! 

        • Talenciaki

        • 02.10.2024
        • Nasza szkoła po raz trzeci bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów”

          Punkty z poprzednich edycji zamieniliśmy na pomoce naukowe, gry planszowe, artykuły papiernicze i sprzęt sportowy

          Pudełko znajduje się przy sekretariacie

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Chylicach
      • admin: sekretariat@szkolachylice.edu.pl
      • (22) 756 41 25;
        (22) 750 23 00;
        (22) 737 05 59;
      • ul. Dworska 2;
        05-510 Chylice
        Poland
      • Wpłata na konto w Santander Bank Polska:

        Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Chylicach
        13 1090 2590 0000 0001 3941 0297;
        Tytuł płatności:
        Wpłata na RR za imię i nazwisko dziecka klasa
      • https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-ks-Jana-Twardowskiego-w-Chylicach-100388064677444/
      • Beata Duch-Kosiorek
        kontakt: b.duch@obslugarodo.pl
    • Logowanie