- KONTO RADY RODZICÓW
- List od Rady Rodziców IX 23
- PROTOKÓŁ - 19.01.2022
- PROTOKÓŁ - 23.02.2022
- PROTOKÓŁ - 16.05.2022
- PROTOKÓŁ - 21.09.2022
- PROTOKÓŁ - 19.10.2022
- PROTOKÓŁ - 3.23
- PROTOKÓŁ - 4.23
- PROTOKÓŁ - 5.23
- PROTOKÓŁ - 6.23
- PROTOKÓŁ - 7.23
- PROTOKÓŁ - 8.23
- PROTOKÓŁ - 1.23.24
- PROTOKÓŁ 2.23.24
- PROTOKÓŁ 3.23.24
- PROTOKÓŁ 4.23.24
- PROTOKÓŁ 5.23.24
- PROTOKÓŁ 6.23.24
- PROTOKÓŁ 7.23.24
- PROTOKÓŁ 8.23.24
Protokół
z zebrania nr 2 Rady Rodziców SP Chylice w dniu 19.10.2022 r.
- Otwarcie zebrania:
Zebranie zostało otwarte przez Przewodniczącą Rady Rodziców – p. Kingę Sochę. W spotkaniu uczestniczyła Pani Dyrektor Szkoły – Krystyna Jesionek.
Sporządzono listę obecności –udział wzięło 13 członków Rady Rodziców (dalej także jako „RR”), przy czym 2 z nich reprezentowało 2 klasy, w związku z czym łącznie reprezentowanych było 15 klas (lista obecności stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Protokołu).
- Porządek i przebieg zabrania
Przewodnicząca Rady Rodziców w ramach przygotowania spotkania wskazała na zasadność objęcie porządkiem obrad przede wszystkim następujących spraw: korzystania z boiska szkolnego po 16.00, remont boiska, harmonogram wyłączeń prądu, wydawanie obiadów/funkcjonowanie stołówki, wnioski dyrekcji dot. budżetu, zmiana systemu oceniania, kamera.
Na zebraniu poruszone zostały następujące sprawy:
- Spotkanie dyrektorów szkół oraz rad rodziców z Burmistrzem
Dyrektor Szkoły oraz Przewodnicząca Rady Rodziców przedstawiły relację ze spotkania dyrektorów szkół oraz rad rodziców z p. Hanną Kułakowską – Michalak, Z-cą Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Na ww. spotkaniu poruszane były kwestie związane z:
- programem oszczędzania w oświacie w związku z podwyżkami cen prądu, gazu i ciepła oraz planowaną od stycznia podwyżką wynagrodzeń minimalnych (z uwagi na duży wzrost wydatków w roku 2023 władze samorządowe nie planują żadnych remontów w placówkach oświatowych).
Program oszczędnościowy dla gminnych placówek oświaty, ma polegać między innymi na:
• zmniejszeniu temperatury ogrzewania o 2 stopnie w dni wolne od pracy oraz po zakończeniu zajęć,
• wyłączaniu podgrzewania i cyrkulacji ciepłej wody w godzinach od 18.00 do 6.00, w weekendy i dni wolne od pracy,
• regulacji temperatur w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia edukacyjne w granicach dopuszczonych przepisami, tj. 19 - 20 °C,
• montażu brakujących zaworów termostatycznych na grzejnikach,
• ograniczeniu minimalnej temperatury chłodzenia w wymagających tego pomieszaniach (np. w pracownikach komputerowych, serwerowniach, kuchniach), do 27 °C,
• wyłączeniu oświetlenia zewnętrznego terenu i budynków (w uzasadnionych przypadkach ograniczenie go do niezbędnego minimum),
• wymianie źródeł światła na energooszczędne typu LED,
• montażu czujek ruchu w ciągach komunikacyjnych,
• zobligowaniu osób sprzątających po godzinach pracy placówek do oszczędzania energii elektrycznej (gaszenie światła w pomieszczeniach i ciągach komunikacyjnych na których nie odbywa się sprzątanie), oszczędzanie wody i ciepła,
• wyłączeniu urządzeń nieużywanych a znajdujących się w trybie czuwania lub uśpienia,
• sprawdzeniu poprawności działania wraz z czyszczeniem i ewentualną wymiana filtrów instalacji wentylacji mechanicznej,
• zobowiązaniu administratorów do okresowej kontroli zużycia mediów i energii.
Z informacji przekazanych na zebraniu RR przez Dyrektor SP Chylice wynika, że szkoła w Chylicach jest dobrze przygotowana do działań mających na celu oszczędzanie, w tym energii i gazu (jest zgoda na wymianę kaloryferów i drzwi, w poprzednich latach została wymieniona część drzwi, w szkole jest możliwość regulacji temperatury, używane są żarówki energooszczędne, obecnie kończy się remont dachu, naprawiane są sprzęty szkolne, krzesełka).
- celami strategicznymi miasta i gminy Piaseczno na lata 2021-2030, generalnie cele te są realizowane, przy czym obecnie władze samorządowe skupiają się na:
- szkoleniach z efektywności nauczania ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klas IV,
- bezpieczeństwie i profilaktyce – w tym obszarze realizowane są cele bezpieczna droga do szkoły (karty rowerowe, spotkania policji i strażników z najmłodszymi uczniami, strefy kiss&ride), świadome podejście do żywienia dzieci, bezpieczeństwo uczniów- spotykania z sędzią Anną Marią Wesołowską,
- aktywizacja uczniów – program wolontariatu i zaplanowana na 5 grudnia II Gminna Gala Wolontariatu Szkolnego , oraz Szkolenia dla opiekunów i Samorządu Uczniowskiego – jak skutecznie rozwijać zaangażowanie obywatelskie młodzieży,
- doskonalenie zawodowe nauczycieli i kadry kierowniczej w ramach Erasmusa + . Gmina otrzymała akredytację co gwarantuje finansowanie szkoleń z funduszy zewnętrznych przez najbliższe 5 lat. W projekcie wezmą udział wszystkie przedszkola i szkoły. W ramach akredytacji będą się również odbywały się tzw. mobilności uczniów, czyli wyjazdy do innych szkół za granicą.
- promowanie działalności Rady Oświatowej, która jest organem doradczym Burmistrza - harmonogram prac/tematów prześlę Państwu w najbliższym czasie (jest to organ w którym Rodzice również wyrażają swoje stanowisko. Rodziców reprezentują p. Jolanta Walewska SP 3, Dorota Cichocka Zawada -SP Jazgarzew , Patrycja Gliniewska - SP 5. Przy kluczowych opiniach przedstawicielki Rodziców będą prosić o opinię „wszystkich” rodziców, których mają przyjemność reprezentować w Radzie Oświatowej).
Dyrektor SP Chylice dodała, że samorząd uczniowski naszej szkoły angażuje się w planowaną na 5.XII Galę Wolontariatu Szkolnego. Natomiast odnośnie spotkań czy szkoleń dla rodziców, to obecnie spotkania będą organizowane dla rodziców wszystkich szkół z gminy w CEM Piaseczno, ul. Jana Pawła II 55, przy czym informacje o tych spotkaniach powinny być zamieszczane na stronie urzędu/piaseczno.eu, ale także nasza szkoła postara się informować o nich w ogłoszeniach – i tak na 3.11.2022 r. godz. 18:00 planowane jest spotkanie pt. „Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, seksualności, miłości?”. Istnieje także możliwość zorganizowania w naszej szkole spotkania dla rodziców z sędzią Anną M. Wesołowską, przy czym wymagana jest frekwencja na poziomie min. 50 osób – prośba o zgłaszanie ewentualnego zapotrzebowania i chętnych uczestników.
Klasy 4-te naszej szkoły uczestniczą w warsztatach „Jak się uczyć?”.
Dyrektor SP Chylice przekazała podsumowanie projektu „tablety”; z uwagi na bardzo wysokie koszty projekt ten raczej nie ma szans na kontynuację.
Dyrektor SP Chylice poinformowała także o przekazaniu naszej szkole ok. 3200 sztuk tabletek jodku potasu; na wypadek zaistnienia konieczności rozdawania ww. tabletek ma zostać przygotowany system zawiadamiania i wydawania leku, jest lista gminnych punktów, do których będzie można się zgłaszać.
- Wybory do Rady Oświatowej - organu doradczego Burmistrza
Przewodnicząca Rady Rodziców oraz wybrany kandydat do Rady Oświatowej (p. Malwina Banach) zrelacjonowały przebieg wyborów do Rady Oświatowej, które odbyły się w dniu 13.10.2022 r. Kandydat z naszej szkoły nie dostał się do ww. Rady, przy czym w ocenie naszych członków uczestniczących w wyborach, organizacja wyborów zdaje się wymagać zmian, tak by wyrównać szanse kandydatów, przy czym uwagi zostały już przekazane przedstawicielstwu samorządu.
- Remont boiska
Została poruszona kwestia remontu boiska szkolnego. Boisko to zarządzane jest przez GOSiR Piaseczno, od 7 lat nie było remontowane. W ocenie uczestników spotkania RR zachodzi potrzeba przeprowadzenia większego remontu, zastrzeżenia budzi zwłaszcza jakość nawierzchni boiska. RR zamierza wystosować odpowiednie pismo do GOSiR’u w Piasecznie.
- Stołówka szkolna
Na zebraniu zostały przekazane zebrane od rodziców i uczniów uwagi dotyczące funkcjonowania i jadłospisu stołówki szkolnej.
Dyrektor Szkoły, poinformowała, że samorząd uczniowski będzie przeprowadzał ankietę dotyczącą oceny posiłków oraz preferencji uczniów dotyczących menu. Mają też zostać przeprowadzone rozmowy z obsługą stołówki co do możliwości wprowadzenia ewentualnych zmian w zakresie organizacji wydawania posiłków. Padła propozycja podawania zupy w wazach, przy czym część rodziców zauważyła, że może to prowadzić do większej dezorganizacji na stołówce, bałaganu, rozlewania zupy przez dzieci.
Dyrektor Szkoły zaznaczyła też, że w ostatnim czasie z uwagi na zwolnienia lekarskie, stołówka borykała się z problemami kadrowymi. Wyjaśniła, że w szkole zostały wprowadzone 3 przerwy obiadowe i trudno jest już wydłużać czas na obiad, gdyż zmienia to cały plan lekcji i przesuwa porę kończenia zajęć. Nie ma też możliwość utworzenia kolejnego „okienka” do wydawania posiłków, a to z uwagi na ograniczenia kadrowe.
Dyrektor wyjaśniła także, że odnośnie tzw. zupy za darmo i pojawiąjących się pytań, generalnie obiady w szkole są płatne i dotyczy to również zupy, natomiast w sytuacji, gdy zupa zostaje, to po godz. 14:00 jest możliwość nieodpłatnego skorzystania z tego posiłku przez uczniów przebywających w szkole, w tym na świetlicy.
- Automaty w szkole
Dyrektor Szkoły przekazała Radzie Rodziców pismo otrzymane od uczniów klasy 5c z załączoną do niego listą zawierającą 91 podpisów uczniów popierających umieszczenie w szkole automatów z żywnością/napojami. Rada Rodziców zamierza przygotować odpowiedź po zajęciu ostatecznego stanowiska.
W podjętej na spotkaniu dyskusji nad ponownym rozmieszczeniem automatów w szkole przeważały opinie krytyczne; rodzice wskazywali na: zdarzające się przypadki niewłaściwego korzystania z automatów przez dzieci (np. wykupienie przez 1 ucznia większości lub wszystkich produktów danego rodzaju), tworzenie warunków sprzyjających nadmiernemu spożywaniu słodyczy przez dzieci, konflikty związane z niewłaściwym przyjmowaniem i wydawaniem gotówki przez automaty, konieczność bieżącego monitorowania automatów, dodatkowe zużycie energii. Dyrektor Szkoły poinformowała, że nie ma problemu ze znalezieniem miejsca na taki automat, natomiast sekretariat szkoły, w związku z dużą ilością bieżących obowiązków, nie jest w stanie kontrolować funkcjonowania automatu, a w szczególności sprawdzać czy ewidencjonować przypadki niewłaściwego pobierania i wydawania gotówki (w przeszłości zgłaszały się dzieci, także z płaczem, twierdzące, że automat nie wydał towaru lub pieniędzy). Część rodziców wyraziła też wątpliwości co do tego, aby dzieci same były w stanie monitorować funkcjonowanie automatu i zdarzające się nieprawidłowości. Ponadto zasadne wydaje się wyrobienie tak u dzieci, jak i opiekunów nawyku zabierania do szkoły własnego prowiantu (jednym z argumentów uczniów były przypadki zapominania przez dzieci o zabraniu jedzenia z domu). Zwrócono też uwagę, iż petycję poparło 91 uczniów, a więc mniejsza część uczących się w szkole.
- Inne sprawy/wolne wnioski (zabawy w szkole, teren i boisko, system oceniania, próbna ewakuacja, rozkład autobusów, budżet)
-
- Dyrektor Szkoły poinformowała, że dzieci przejawiają inicjatywę, co do organizacji w szkole zabaw i zapewne odbędą się różnego rodzaju imprezy, m.in. wieczór świąteczny.
- Odnośnie sąsiadującej z ogrodzonym terenem szkoły, a przekazanej szkole, działki, są plany dalszego oczyszczenia tego terenu i urządzenia tam miejsca sprzyjającego rekreacji uczniów, tak by również świetlica mogła korzystać z tego miejsca.
- Dyrektor Szkoły wspominała również, że uczniowie biorą udział w różnego rodzaju programach profilaktyczno-szkoleniowych, np. poświęconych radzeniu sobie ze stresem, używkom.
- W terminie do 30 listopada br. planowane jest przeprowadzenie w szkole próbnej ewakuacji.
- Dyrektor Szkoły poinformowała też, że istnieje możliwość korzystania przez uczniów (ale także dorosłych) ze szkolnego placu po godz. 16:00.
- Odpowiadając na pytania dotyczące zmiany systemu oceniania, Dyrektor Szkoły wyjaśniła, że aktualne zasady wynikają z uwag i propozycji zgłoszonych przez samorząd uczniowski (poprzednio ustalone były widełki punktacji, co generowało konflikty wśród dzieci, samorząd postulował podwyższenie kryteriów, zwłaszcza ocen wzorowych, tak by nie dochodziło do – w ocenie samorządu niesprawiedliwych sytuacji – uzyskiwania ocen wzorowych przez uczniów, którzy w ciągu roku zdobyli znaczną liczbę punktów ujemnych).
- W związku z podniesioną kwestią rozkładu autobusów i wskazaniem przez Dyrektor na brak możliwości dalszego zmieniania godzin dzwonków w szkole, Rada Rodziców zamierza wystąpić z odpowiednim pismem do wydziału komunikacji, wnioskując o zmiany w rozkładach jazdy, tak by w większym stopniu harmonizowały one z godzinami rozpoczynania i kończenia lekcji.
- Dyrektor Szkoły poinformowała też o otrzymanym od sołtysa wsi Chylice dofinansowaniu dla szkoły w kwocie 25 tys. zł – środki te mają zostać przeznaczone przede wszystkim na utrzymanie porządku na terenie szkoły, sprzęt do koszenia trawy i usuwania śniegu, wymianę pisaku w piaskownicy.
- Sekretarz RR zaprezentowała wstępnie budżet planowany na bieżący rok. Dyrektor Szkoły na chwilę obecną nie zgłasza nowych propozycji/zapotrzebowań do budżetu.
-
- Uchwały
Rada Rodziców jednogłośnie przegłosowała uchwały dotyczące:
- dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tzw. dni dyrektorskich – będą to: 31.10.2022r., 2.5.2023 r., 23, 24 i 25.5.2023 r., 1 i 2.6.2023r. (przy czym 1.6 jest Dzień Patrona i zabawy dla uczniów organizowane w szkole) oraz 9.VI.2023 r.,
- wsparcia finansowego konkursów szkolnych;
- udzielenia tzw. upoważnienia do rachunku bankowego dla p. Kingi Sochy – Przewodniczącej RR oraz p. Joanny Saltik – Skarbnika RR, przy czym każda z ww. osób może działać samodzielnie (ww. osoby są upoważnione do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym RR, działania w imieniu RR we wszystkich czynnościach związanych z prowadzeniem i korzystaniem oraz otwarciem/zamknięciem/zmianą rachunku bankowego RR).
- Termin następnego zebrania RR
Termin kolejnego, trzeciego w roku szkolnym 2022/2023, zebrania RR został ustalony na dzień 16.11.br., godz. 18:00.
Na tym zebranie zakończono.
Przewodniczący Rady Rodziców – Kinga Socha ………………….
Protokołowała Sekretarz Rady - Katarzyna Dzitkowska-Pabian ……………………………………
Załączniki:
- Lista obecności na zebraniu RR w dniu 19.X.2022 r.
- Uchwała nr 5 dotycząca tzw. dni dyrektorskich.
- Uchwała nr 6 dotycząca przyjęcia Planu nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023 oraz Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chylicach wraz z ww. dokumentami.
- Uchwała nr 7 dotycząca upoważnienia związanego z rachunkiem bankowym RR.