Lab. przyszłości 22/23
Somewhere, something incredible is waiting to be known. (Carl Sagan)
Okulary VR
Okulary VR 1
Okulary VR to zdecydowana nowość na wyposażeniu pracowni komputerowej. Każda klasa (5-8) miała już pierwsze spotkanie z okularami (22 godziny). Zasady bezpieczeństwa przede wszystkim, nauka korzystania z okularów, a potem pierwsze wrażenia ze zwiedzania ciekawych miejsc na świecie. Oczywiście ciąg dalszy przed nami.
Będziemy jeszcze korzystać z kart pracy, będziemy oglądać jeszcze wiele interesujących miejsc i rzeczy.Na razie zdjęcie ze strony: https://www.classvr.com/vr-headsets/premium-64gb-headset/
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Okulary VR 2
Za nami druga seria pracy z okularami. Kolejne 22 godziny (faktyczny czas zakładania okularów to kilkanaście minut dla każdego ucznia). Na lekcjach informatyki zaznajamiamy się z możliwościami okularów. W pierwszym spotkaniu poznawaliśmy sprzęt i jego obsługę oraz zasady BHP. Teraz kostki i plansze - karty pracy. Za pierwszym razem zanurzaliśmy się w środek jakiegoś świata. Teraz oglądamy modele z zewnątrz, np. serce.
Nie da się ukryć, że okulary są atrakcją. Ale już wiemy, że czas dostępu do oglądania musi być dla niektórych osób krótszy niż przeciętnie. Kostki są ułatwieniem dla takich osób. Używając kostki i obracając modele za ich pomocą nie musimy aż tak przekręcać głową, aby obrócić obraz - model. Jest mniej niespodzianek w postaci zawrotów głowy i pogorszenia samopoczucia. Kostki wykonaliśmy samodzielnie. Pobraliśmy plik z wydrukiem, wydrukowaliśmy po podklejeniu na sztywny papier, skleiliśmy i używamy. Natomiast karty pracy pozwalają na szybszy dostęp do przygotowanych modeli oraz pracować indywidualnie każdemu uczniowi nad innymi światami.Następnym razem joysticki i wędrowanie np. po pomieszczeniach.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Microbity
Mikrobity 1
Mikrokontrolery w naszym Laboratorium to Microbity. Wszystkie grupy od klasy piątej do ósmej miały już wstępne lekcje obsługi (22 godziny). Udało nam się wyświetlić zaprojektowane obrazki i teksty, umiemy uruchomić zaprojektowane melodie albo gotowy fragment muzyczny. Potrafimy to wszystko wrzucić w pętle.
Dla bezpieczeństwa płytek (i naszego) nasze Mikrobity są opakowane w plastikowe osłonki. Do pracy korzystamy ze strony
https://makecode.microbit.org/ oraz https://classroom.microbit.org/joinactivity.W przyszłości będziemy korzystać z czujników i innych części z zestawu: Bit Gadget Kit.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Microbity 2
Klasy siódme i ósme miały drugie spotkanie z Microbitem (12 godzin).
Pracowaliśmy z czujnikiem temperatury umieszczonym na płytce (odczyt w stopniach Celsjusza i w Kelwinach). Podłączaliśmy czujnik odległości i światła. Przybliżyło nam to funkcjonowanie nietoperzy i działanie kartki muzycznej uruchamianej na otwarcie (czyli np. na dopływ światła).
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Puzzle do Ozobotów
Puzzle do Ozobota 1
Od kilku lat mamy na wyposażeniu pracowni komputerowej kilka Ozobotów (w wersji Bit). Teraz, w ramach programu Laboratoria przyszłości, dokupiliśmy puzzle, które wprowadzają naukę/zabawę z Ozobotami w nowy wymiar radości.
Puzzle pozwalają ułożyć trasy z kodami, które są prawidłowe. Koniec z marnowaniem kartek, flamastrów i koniec z niedoskonale działającymi kodami, bo ktoś narysował za grube lub za cienkie linie. Możemy skoncentrować się na zgłębianiu tajemnic kodowania. Na razie kilkakrotnie tylko na kółku informatycznym dla młodszej grupy koła CMI, ale przyjdzie czas na pracę na lekcjach w klasach.#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Puzzle do Ozobota 2
Uczniowie ze starszych klas (koło CMI) troche pozazdrościli młodszym kolegom i też chcieli pobawić się Ozobotami. Dlaczego by nie?
Zorganizowaliśmy sobie jedno spotkanie z Ozobotami (2 godziny). Do tego rozłożyliśmy komplety puzzli jako trasy. Próbowaliśmy wyścigów, sprawdzaliśmy kody programujące trasy. Jednym słowem zabawa od lat 6 do 106.#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Druk 3D
Druk 3D
Powoli zmierzamy do drukowania 3D.
Chętni nauczyciele mieli już swoje szkolenie (ze 3 godziny...). Nasz wydruk to "Magiczny pierścień szkolnego informatyka" ;)A starsi kółkowicze rozpoczęli projektowanie. Jesteśmy po dwóch godzinach pracy w programie Tinkercad. Czeka nas już tylko właściwe drukowanie.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci