Szóstka
Somewhere, something incredible is waiting to be known. (Carl Sagan)
Szóstka
Projekty na „6” w klasach 5 – 8 (2023/2024)
Ponieważ ze zwykłych prac na ocenę jest bardzo trudno uzyskać ocenę celującą, to wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów daję możliwość wykonania dodatkowych prac, tzw. "projektów na szóstkę". Prace nie wykraczają poza podstawę programową. Wymagają zastosowania umiejętności, które są sprawdzane jako technikalia na pracach na ocenę. O ile na pracach nie przywiązuję zbyt dużej wagi do elementów typu estetyka, logika, merytoryczność pracy, bo nie ma na to czasu, to właśnie wykonując prawie te same prace, ale już poza pracą na ocenę na lekcji, dopinając je, nie spiesząc się można wykazać się prezycją, twórczością i swoim pewnego rodzaju mistrzostwem.
Słowem kluczowym jest tutaj słowo zastosowanie. Przykładowo na pracy na ocenę z tworzenia grafiki w programie Paint.net tworzymy wizytówkę i tematyka, spójność nie ma znaczenia; ważne jest użycie konkretnych narzędzi. Natomiast projekt obejmuje te same narzędzia, ale projekt wizytówki musi być przemyślany, spójny, estetyczny, dopracowany i najczęściej na zadany temat.
Zadania są umieszczone w programie Teams, w zespole: informatyka projekty na 6 [23/24]), do którego dołączamy za pomocą kodu. Kod dostępu został umieszczony w ogłoszeniu w Librusie (ogłoszenie dla uczniów). Na każdy semestr są umieszczane zadania równoważne co najmniej czterem projektom (jednostka miary projektów ;) ). Zainteresowany uczeń powinien wybrać zadania (w module Zadania) tak, aby w sumie w semestrze otrzymać trzy szóstki (podstawowa ocena śródroczna wynikająca z ocen nie powinna być niższa niż bardzo dobry). Niektóre zadania zaliczają dwa projekty.
Wszelkie wykonane prace lub linki do nich oraz inne informacje o wykonanych zadaniach przesyłamy w zespole Teams.
Oczywiście można "zbierać" celujące za konkursy i inne, zaakceptowane przez nauczyciela, aktywności.
Wartość konkursów informatycznych w zależności od sukcesów.