Wymagania edukacyjne 24/25
Somewhere, something incredible is waiting to be known. (Carl Sagan)
Wymagania edukacyjne z informatyki 2024/2025
Ty też powinieneś się starać, by wszystko, co robisz, wykonywać jak najlepiej.
Pracuj ciężko.
Ćwicz.
Opanuj podstawy.
Nie żałuj wysiłku.
Ale pamiętaj, że czasem Ci nie wyjdzie, ponieważ droga do mistrzostwa prowadzi przez niepowodzenia.
Nick Vujicic, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń
Wymagania ogólne
- ocena celująca (6)
- Uczeń samodzielnie doskonale wykonuje na komputerze wszystkie zadania na lekcji i zadania złożone (zastosowania w konkretnych pracach nie ćwiczeniach) w pierwszym podejściu.
- Uczeń dobrze porusza sie w terminologii informatycznej i w zagadnieniach teoretycznych.
- Jest aktywny na lekcjach i pomaga innym.
- Jego wiadomości i umiejętności mogą wykraczać poza te, które są zawarte w programie informatyki. Interesuje się zagadnieniami informatycznymi. Bierze udział w konkursach informatycznych, wykonuje projekty informatyczne uzgodnione z nauczycielem informatyki, pomaga innym uczniom oraz nauczycielom w wykorzystywaniu komputera na lekcjach.
- ocena bardzo dobra (5)
- Uczeń samodzielnie wykonuje na komputerze wszystkie zadania z lekcji.
- Opanował wiadomości i umiejętności zawarte w programie informatyki.
- Na lekcjach jest aktywny, pracuje systematycznie i potrafi pomagać innym w pracy.
- Zawsze kończy wykonywanie ćwiczeń na lekcji i robi je prawie bezbłędnie.
- ocena dobra (4)
- Uczeń samodzielnie wykonuje na komputerze nie tylko proste zadania.
- Opanował większość wiadomości i umiejętności zawartych w programie informatyki.
- Na lekcjach pracuje systematycznie i wykazuje postępy.
- Prawie zawsze kończy wykonywanie ćwiczeń na lekcji i robi je niemal bezbłędnie.
- ocena dostateczna (3)
- Uczeń potrafi wykonać na komputerze proste zadania, czasem z niewielką pomocą.
- Opanował wiadomości i umiejętności na poziomie nieprzekraczającym wymagań zawartych w podstawie programowej informatyki.
- Na lekcjach stara się pracować systematycznie, wykazuje postępy.
- W większości wypadków kończy wykonywanie ćwiczeń na lekcji.
- ocena dopuszczająca (2)
- Uczeń czasami potrafi wykonać na komputerze proste zadania, opanował część umiejętności zawartych w podstawie programowej.
- Na lekcjach pracuje niesystematycznie, jego postępy są zmienne, nie kończy wykonywania niektórych ćwiczeń.
- Braki w wiadomościach i umiejętnościach nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy i umiejętności informatycznych w toku dalszej nauki.
- ocena niedostateczna (1)
- Uczeń nie potrafi wykonać na komputerze prostych zadań.
- Nie opanował podstawowych umiejętności zawartych w podstawie programowej.
- Nie wykazuje postępów w trakcie pracy na lekcji, nie pracuje na lekcji lub nie kończy wykonywania ćwiczeń.
- Nie ma wiadomości i umiejętności niezbędnych do kontynuowania nauki na wyższym poziomie.
Zasady pracy na lekcjach
Przygotowanie do zajęć
Uczeń posiada zeszyt z notatkami z lekcji (klasa 4-5 zeszyt papierowy, klasa 6-8 zeszyt wirtualny).
W zeszycie notujemy temat lekcji, datę, (w zeszycie wirtualnym w postaci: 12.10 T: ....) punkty notatki podane przez nauczyciela. Notatkę z lekcji można uzupełnić wg swoich potrzeb. Młodsze klasy często dostają notatkę w postaci wklejki, którą należy odpowiednio dociąć i estetycznie wkleić do zeszytu. Klasy starsze często mają udostępnione do przekopiowania fragmenty notatek w Bibliotece zawartości w Teamsach.
W zeszycie papierowym jest wklejony regulamin pracowni, w wirtualnym - w postaci elektronicznej. Można prowadzić jeden zeszyt papierowy przez klasę 4 i 5 (cienki w kratkę).
W przypadku zgubienia/zniszczenia zeszytu należy uzupełnić lekcje od początku roku szkolnego. W przypadkach szczególnych uczeń uzgadnia sposób postępowania z nauczycielem.Oceny bieżące
Oceny z informatyki można otrzymać za: prace na ocenę, prace na lekcji oraz projekty i konkursy.
Praca na ocenę jest to praktyczne zadanie wykonywane na lekcji, z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności z 2-4 ostatnich lekcji oraz część testowa dotycząca znajomości nazw, terminów, teorii związanej z zagadnieniem. Ponieważ jest to praca, w trakcie której uczniowie mogą korzystać ze swoich notatek nie musi być zapowiadana w terminarzu (najczęściej jest zapowiedziana ustnie).Są sprawdzane zeszyt i logowanie do różnych platform edukacyjnych. Dla informacji uczniów i rodziców jest to odnotowane informacyjnie (to nie jest ocena) w dzienniku jako "z" (zaliczone, zalogowane), "s" (sprawdzone) itp.
Niektóre prace wykonywane w postaci elektronicznej są oceniane przez nauczyciela w obecności ucznia i nie są przechowywane. Dzieje się to zazwyczaj w klasie czwartej, kiedy czynności związane z właściwym zapisem pliku nie są jeszcze przećwiczone. W starszych klasach uczniowie swoje prace zapisują we wskazanym przez nauczyciela miejscu. Testy są gromadzone w Zadaniach w Teamsach. Przeważnie czas wykonania takiej pracy umożliwia zmieszczenie się w czasowych ramach godziny lekcyjnej nawet uczniom, którzy pracują wolniej lub mają inne trudności. Jednak w razie potrzeby uczniowie ze stwierdzonymi trudnościami edukacyjnymi mogą dokończyć swoją pracę w trakcie konsultacji lub otrzymać inną adekwatną do sytuacji pomoc od nauczyciela.
Poprawa oceny
Aby poprawić ocenę, uczeń powinien powtórnie (jak najszybciej) wykonać ocenianą pracę w trakcie konsultacji, ewentualnie w innym umówionym z nauczycielem terminie. Ocena jest zamieniana na wyższą.
Nieprzygotowanie
Uczeń może być nieprzygotowany bez żadnych konsekwencji do lekcji dwa razy w semestrze. Musi to zgłosić nauczycielowi przed lekcją. Brak zeszytu lub dostępu do zeszytu wirtualnego oraz brak umiejętności zalogowania się do wskazanego portalu edukacyjnego, to również nieprzygotowanie. Każde następne nieprzygotowanie skutkuje punktami w ocenie z zachowania.
Nieobecność w szkole
Obowiązkowo uczeń uzupełnia notatki z lekcji, na których był nieobecny. Zalicza prace na ocenę, na których był nieobecny. Zaliczenie prac odbywa się w ciągu dwóch tygodni od powrotu ucznia do szkoły w trakcie konsultacji lub w innym terminie uzgodnionym z nauczycielem. W czasie tych dwóch tygodni jest możliwość uzupełnienia wiadomości i umiejętności praktycznych (pierwsze spotkanie) oraz wykonania brakującej pracy (drugie spotkanie). O brakującej ocenie z pracy informuje zapis „0” (to informacja a nie ocena) znajdująca się w dzienniku elektronicznym. W szczególnych przypadkach losowych (np.: pobyt w szpitalu) termin uzupełnienia zeszytu, zaliczenia brakującej pracy uczeń uzgadnia z nauczycielem indywidualnie.
Przy wystawianiu oceny semestralnej brak oceny z jakiegokolwiek zaliczenia (czyli zapis „0”) jest brany pod uwagę. Muszą być zaliczone wszystkie prace, które odbywały się w danej grupie.Szczęśliwy numerek
W przypadku, kiedy na lekcji odbywa się praca na ocenę a uczeń chce skorzystać ze swoich praw związanych z wylosowaniem jego numeru z dziennika jako „szczęśliwego numerka” musi w późniejszym terminie uzupełnić pracę, zanotowaną chwilowo jako zapis „0”.
Logowanie do platform edukacyjnych
Zgodnie z wymaganiami w podstawie programowej uczniowie mają obowiazek logowania się do wskazanych/wybranych platform edukacyjnych. Od klasy czwartej jest to dziennik elektroniczny oraz pakiet Office (poczta szkolna). W starszych klasach dochodzą inne platformy wybrane przez nauczyciela do pracy na lekcjach.
Wymagania szczegółowe (w toku)
Ponieważ nauka nigdy się nie kończy, mistrzostwo w gruncie rzeczy oznacza bycie specjalistą w tym, co się już opanowało i czeladnikiem w tym, czego się jeszcze nie zna. Innymi słowy, jesteśmy mistrzami w tym, co za nami i uczniami w tym, co nas czeka. Właśnie dlatego postrzegam mistrzostwo jako drogę. (Gary Keller, Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć)- klasa 4
- uczeń
- klasa 5
- terminator
- klasa 6
- czeladnik
- klasa 7
- rzemieślnik
- klasa 8
- mistrz